Zarząd Województwa Małopolskiego rozstrzygnął konkurs o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski.
Nagroda przyznawana jest raz na dwa lata projektantom oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych, zlokalizowanych na obszarze województwa małopolskiego i oddanych do użytkowania w okresie dwóch lat kalendarzowych, poprzedzających ogłoszenie konkursu, w ramach trzech kategorii (obejmujących miejsca pierwsze, drugie i trzecie), tj.: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna.
Ustanowienie Nagrody pozwala na aktywny udział samorządu województwa małopolskiego w promowaniu wartościowych rozwiązań architektonicznych w regionie. Oczekiwanym efektem jej przyznawania jest wzrost poziomu zainteresowania ochroną krajobrazu kulturowego Małopolski, m.in. poprzez realizację na wysokim poziomie nowych inwestycji budowlanych - zauważył marszałek Witold Kozłowski.
Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych 40 realizacji architektonicznych; 14 w kategorii architektury użyteczności publicznej, 17 - architektury mieszkaniowej oraz 9 - przestrzeni publicznej. Sąd konkursowy podkreślił bardzo wysoki poziom oraz jakość zgłoszonych obiektów. Pokazuje to, iż Małopolska jest prężnie rozwijającym się regionem, w którym można umiejętnie połączyć tradycję z nowoczesnością.
W kategorii architektura użyteczności publicznej pierwsze miejsce otrzymał budynek dworca kolejowego PKP w Oświęcimiu. Przy zachowaniu wcześniejszych charakterystycznych detali architektonicznych, w tym modernistycznej mozaiki, osiągnięto wysokie standardy funkcjonalne i estetyczne.
Za najlepszą architekturę mieszkaniową uznano domek w Dursztynie. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, nawiązujących do regionalnego budownictwa, uzyskano znakomity efekt harmonii ze środowiskiem.
W kategorii przestrzeń publiczna zwyciężył Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Miejsce pamięci po dawnej żydowskiej społeczności Oświęcimia zostało upamiętnione poprzez zastosowanie minimalnych i subtelnych elementów architektonicznych, które skłaniają do refleksji.
Wszystkie nagrodzone realizacje architektoniczne można zobaczyć na plenerowej wystawie, ustawionej na dziedzińcu Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie, przy ul. Nadwiślańskiej 2-4.
Patronem Nagrody, nie bez powodu, jest Stanisław Witkiewicz – genialny wizjoner, pasjonat, twórca stylu zakopiańskiego. Ten wybitny Małopolanin w powrocie do rodzimych form wzorów w architekturze i rzemiośle artystycznym, dostrzegał możliwość budowania naszej narodowej tożsamości. Na podobnej zasadzie najlepsza współczesna architektura, niezależnie od zastosowanych materiałów i rozwiązań, szanując kontekst danego jej miejsca, przyczynia się do wzbogacenia otaczającej nas przestrzeni.
Pragnę podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu o Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza – szczególnie projektantom i inwestorom zgłoszonych realizacji oraz członkom Sądu Konkursowego. Bardzo serdecznie gratuluję laureatom – to właśnie Państwa działania są przejawem świadomej odpowiedzialności za krajobraz kulturowy Małopolski oraz dowodem ogromnego talentu i umiejętności.
Jestem przekonany, że nagrodzone realizacje architektoniczne staną się wzorem i źródłem inspiracji dla powstającej w Małopolsce architektury, która uatrakcyjni przestrzeń publiczną regionu, stając się jego wizytówką - podsumował marszałek Witold Kozłowski.