Szlachetność formy, ciekawe rozwiązania architektoniczne, harmonijne dopasowanie do struktury przestrzennej otoczenia – to cechy docenione w 11. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. W najnowszej odsłonie konkursu nagrodzone zostały m.in. Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, Kamienica pod Złotymi Nożycami i Kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach. Statuetki i gratulacje przekazali laureatom: Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego i radni województwa Stanisław Bisztyga i Rafał Kosowski.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski przyznawana jest raz na dwa lata. Otrzymują ją projektanci oraz inwestorzy najlepszych realizacji architektonicznych znajdujących się na obszarze województwa małopolskiego i oddanych do użytkowania w okresie dwóch lat kalendarzowych poprzedzających ogłoszenie konkursu. Prestiżową statuetkę można zdobyć w ramach trzech kategorii: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa i przestrzeń publiczna.
Z Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza wiąże się ważna dla nas wszystkich społeczna misja. To dbałość o wspólny krajobraz kulturowy, przestrzeń publiczną oraz jakość życia mieszkańców regionu. Powinny one zawsze towarzyszyć planowaniu wszelkich realizacji i przedsięwzięć architektonicznych - podkreśliła Iwona Gibas z zarządu województwa.
W ostatnich latach, także dzięki wsparciu finansowemu ze środków publicznych oraz w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w naszym regionie powstało wiele znakomitych i funkcjonalnych obiektów. Są one dowodem na wielką innowacyjną siłę architektury jako dziedziny zmieniającej naszą codzienność. Stają się także prawdziwą wizytówką województwa małopolskiego jako innowacyjnego, patrzącego w przyszłość, ale i szanującego przeszłość regionu - dodała Iwona Gibas.
Do 11. edycji konkursu zgłoszone zostały 34 realizacje architektoniczne. Rozstrzygnięcia konkursu o Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza dokonał Zarząd Województwa Małopolskiego na podstawie oceny i rekomendacji Sądu konkursowego.
Najlepszą realizacją w kategorii „Architektura użyteczności publicznej” został wybrany budynek Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Autorem realizacji jest Biuro Projektów Lewicki Łatak, a inwestorem – Gmina Niepołomice. Nagrodę przyznano za „adekwatną skalę obiektu wpisującą się harmonijnie w strukturę przestrzenną Niepołomic”. „Szlachetna i powściągliwa forma podąża za oryginalną funkcją, która spełnia także ważną rolę edukacyjną” – podkreślono w uzasadnieniu.
W tej samej kategorii drugie miejsce otrzymała Przebudowa Kinoteatru Wrzos na siedzibę Teatru KTO w Krakowie, autorstwa Alka Janickiego i Mariusza Twardowskiego. W tym przypadku doceniono „trafne podporządkowanie koncepcji architektonicznej idei teatru otwartego oraz próbę aktywizacji kulturalnej dzielnicy, a także wykreowanie ogrodu połączonego z teatrem”.
Sąd konkursowy nie zarekomendował przyznania III. miejsca.
W kategorii „Architektura mieszkaniowa” przyznano drugie miejsce oraz wyróżnienie. Nagrodzona została Kamienica pod Złotymi Nożycami, autorstwa Jakuba Turbasy i Wojciecha Zagórskiego. Inwestorami byli Piotr Goździewicz i Jerzy Turbasa. Doceniona została „powściągliwość przyjętych rozwiązań i wrażliwość w doborze materiałów”. „Na szczególną uwagę zasługuje rozwiązanie detalu architektonicznego stanowiącego twórcze nawiązanie do reprezentatywnych cech zabudowy śródmiejskiej” – uzasadniono.
Wyróżnienie zostało przyznane realizacji Trzy Owce, której autorem i inwestorem był Maciej Kubicki (+ARCHITEKTURA Maciej Kubicki). W ten sposób doceniono „twórczą interpretację regionalnych cech zabudowy, zarówno w odniesieniu do formy obiektów, ich usytuowania, jak i wnętrz oraz ornamentu”.
Sąd konkursowy nie zarekomendował przyznania I. i III. miejsca.
Za najlepszą z realizacji zgłoszonych w kategorii „Przestrzeń publiczna” uznano Kładkę pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach. Autorem realizacji jest Biuro Projektów Lewicki Łatak, a inwestorem – Gmina Dobczyce. Przyznano jej pierwsze miejsce, doceniając realizację za „wrażliwe wkomponowanie obiektu inżynieryjnego w złożony kontekst formalno-funkcjonalny oraz skomplikowaną topografię terenu, a także za skromną formę nierywalizującą z krajobrazem”.
W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymało Leśne molo i ścieżka przyrodnicza na Miejskiej Górze w Starym Sączu - realizacja autorstwa 55ARCHITEKCI Wojciech Świątek, Anna Szewczyk-Świątek. Inwestorem była gmina Stary Sącz. Wyróżnienie przyznano za „pomysłowe uzupełnienie oferty turystycznej Starego Sącza”.
Drugim wyróżnieniem uhonorowano Ogród chwastowy, autorstwa Pracowni Projektowej „Land-Arch” Małgorzata Tujko. Inwestorem był Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Ogród doceniono za „edukacyjne walory, zwracające uwagę na funkcje i znaczenie bioróżnorodności w mieście”.
Sąd konkursowy nie zarekomendował przyznania II. i III. miejsca.
Wystawę zdjęć nagrodzonych obiektów można oglądać w przestrzeni dziedzińca Cricoteki w Krakowie.
Nie masz tu żadnych elementów do wyświetlenie