Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza

  1. Kategoria: Architektura użyteczności publicznej
I miejsce:

Hala KS Cracovia z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, al. Focha 40, 30-119 Kraków

  • Autor: Biuro Projektów Lewicki Łatak sp. z o.o. sp. k.
  • Inwestor: Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Realizację nagrodzono za wzorowe ulokowanie na wymagających osiach widokowych, za niezwykle indywidualne ukształtowanie bryły, która z głębokim respektem dla krajobrazu współtworzy nowe przestrzenie publiczne – obszar dziedzińca i zielony dach dostępny także dla niepełnosprawnych.

II miejsce:

Terminal pasażerski T4 Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, ul. kpt. M. Medweckiego 1, 32-083 Balice

  • Autor: Jacek Czech, Janusz Duliński, Piotr Wróbel (Agencja Projektowa Architektura Czech-Duliński-Wróbel sp. z o.o.)
  • Inwestor: Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Realizacja nagrodzona za stworzenie wyrazistego symbolu miejsca, oryginalną formę, która nadała tożsamość tej najważniejszej dziś bramie do miasta.

III miejsce:

Budynek Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, ul. Mickiewicza 33, 33-340 Stary Sącz

  • Autor: Wojciech Świątek Anna Szewczyk-Świątek 55Architekci s.c.
  • Inwestor: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Realizacja nagrodzona za wrażliwość w podejściu do zabytkowego publicznego budynku oraz rozwinięcie nowoczesnej formy w kształcie, który tworzy nową jakość biblioteki jako miejsca uczestnictwa w kulturze.

Wyróżnienia (równorzędne):

- Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder, os. Kaptarz 40, 32-005 Niepołomice

  • Autor: Konior Studio Tomasz Konior
  • Inwestor: Gmina Niepołomice
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Wyróżnienie za obiekt o wyraźniej tożsamości, przyjaznej skali i wysokich walorach funkcjonalnych.

- Hala sportowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, ul. Grochowska 20, 31-521 Kraków

  • Autor: Marcin Brataniec, Damian Mierzwa, Marek Bystroń (Em4. Pracownia Architektury. Brataniec)
  • Inwestor: Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Wyróżnienie dla budynku, który przy wszystkich zaletach funkcjonalnych i właściwie wyważonej skali, reprezentuje ciekawą formę gry z tradycjami brutalizmu i operowania asymetriami.

- Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Sułkowicach, ul. Kwiatowa 16, 32-440 Sułkowice

  • Autor: Łukasz Pióro, Maciej Franta
  • Inwestor: Gmina Sułkowice
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Wyróżnienie za formę obiektu, który buduje wizerunek miasta i może być przedmiotem dumy mieszkańców oraz za doskonałe wpisanie obiektu w otoczenie.

  1. Kategoria: Architektura mieszkaniowa
I miejsce:

Dom w Kościelisku, ul. Rysulówka 149 A, 34-511 Kościelisko

  • Autor: Piotr Kuczia
  • Inwestor: Magdalena Czerwińska-Wyraz
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Projekt ma charakter ideowej deklaracji i reprezentuje architekturę, gdzie forma i skala nawiązują do tradycji miejsca, unikając dekoracyjnych stylizacji czy dosłowności, a jednocześnie jest eksperymentem materiałowym, technologicznym i wyróżnia się minimalistyczną dyscypliną w ukształtowaniu funkcji i formy.

II miejsce:

Budynek mieszkalny jednorodzinny – Wood House, ul. Lazurowa 3A, 31-343 Kraków

  • Autor: Piotr Kita, Tomasz Koral (Kita Koral Architekci sp. z o.o.)
  • Inwestor: Modern Living Development sp. z o.o. sp. k.
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Projekt to odważna próba stworzenia nowej jakości formy miejskiego budynku zaprojektowanego z głębokim respektem dla istniejącej zieleni.

III miejsce:

Dom jednorodzinny we Wróżenicach, ul. J. Sawy-Calińskiego 61K, 31-999 Kraków

  • Autor: Gaja Bieniasz Pracownia Architektoniczna
  • Inwestor: Milena Gumienny
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Projekt twórczo eksploatuje archetyp domu dobrze osadzonego w krajobrazie, osiąga czystość układu funkcjonalnego i bryłowego, bardzo ambitnego, ale bez cienia pretensjonalności.

Wyróżnienie:

- Budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Dolna 4A, 31-579 Kraków

  • Autor: Piotr Kita, Tomasz Koral (Kita Koral Architekci sp. z o.o.)
  • Inwestor: Box Development sp. z o.o. sp. k.
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Projekt respektuje skalę dzielnicy, wyróżnia się perfekcyjnym wyważeniem proporcji i rytmów przedstawiając nową propozycję miejskiego domu wielorodzinnego.

  1. Kategoria: Przestrzeń publiczna
I miejsce:

Pomost ze strukturami obserwacyjnymi „Enklawa przyrodnicza BOBROWISKO w widłach rzek Dunajca i Popradu”, gmina Stary Sącz

  • Autor: Wojciech Świątek Anna Szewczyk-Świątek 55Architekci s.c.
  • Inwestor: Gmina Stary Sącz
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Projekt jest wzorem nieinwazyjnego działania w środowisku przyrodniczym. Kameralna skala, wyszukana lokalizacja, pięknie dobrany materiał i oryginalna forma doskonale wpisana w krajobraz budują przekonanie, że nasze budowanie może też być częścią natury.