POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Inicjatorem i organizatorem Nagrody im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski – przyznawanej w ramach konkursu – jest Województwo Małopolskie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków oraz innymi organizacjami, których działalność statutowa dotyczy architektury, urbanistyki i ochrony krajobrazu kulturowego.
- Celem konkursu jest promowanie wysokiej jakości architektury współczesnej poprzez nagrodzenie projektantów lub zespoły projektantów oraz inwestorów najlepszych realizacji architektonicznych, wpisujących się w krajobraz kulturowy Małopolski, zgodnie z zasadą ładu przestrzennego, kształtujących przestrzeń w sposób tworzący harmonijną całość oraz uwzględniających w uporządkowanych relacjach wszelkie uwarunkowania i wymagania funkcjonalne, społeczno-gospodarcze, środowiskowe, kulturowe i kompozycyjno-estetyczne oraz nawiązujących w sposób twórczy i nowatorski do najbardziej reprezentatywnych cech zabudowy regionalnej.
§ 1
PRZEDMIOT KONKURSU I FORMA NAGRODY
- Nagroda przyznawana jest raz na dwa lata projektantom lub zespołom projektantów oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych.
- Do konkursu mogą być zgłaszani projektanci lub zespoły projektantów oraz inwestorzy obiektów architektonicznych lub zespołów obiektów, które spełniają niżej wymienione warunki:
- usytuowane są na obszarze województwa małopolskiego,
- są nowoprojektowane,
- zrealizowane i oddane zostały do użytkowania w okresie dwóch lat kalendarzowych poprzedzających ogłoszenie konkursu.
- Konkurs nie dotyczy remontów i rewitalizacji obiektów, w których nie nastąpiło istotne przekształcenie ich formy zewnętrznej oraz konserwacji obiektów architektonicznych, którym przywraca się ich stan pierwotny.
- Projektantom lub zespołom projektantów oraz inwestorom nagrodzonych w konkursie realizacji architektonicznych, przyznane zostaną okolicznościowe dyplomy i statuetki. Najlepsze realizacje architektoniczne, wyłonione w konkursie, otrzymają tablice pamiątkowe z przeznaczeniem do umieszczenia ich na wyróżnionym obiekcie.
§ 2
KATEGORIE NAGRODY
- Konkurs dla projektantów lub zespołów projektantów oraz inwestorów zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach, obejmujących miejsca pierwsze, drugie i trzecie:
- architektura użyteczności publicznej,
- architektura mieszkaniowa,
- przestrzeń publiczna.
- Nagroda nie zostanie przyznana w kategorii, w której nie wpłynęło żadne spełniające wymogi formalne zgłoszenie lub gdy Sąd konkursowy stwierdzi, że żadne ze zgłoszeń konkursowych nie spełnia kryteriów określonych w niniejszym Regulaminie.
§ 3
OGŁOSZENIE KONKURSU
- Konkurs zostanie ogłoszony przez Zarząd Województwa Małopolskiego najpóźniej na 21 dni przed terminem składania zgłoszeń konkursowych, o którym jest mowa w § 7.
- W ogłoszeniu o konkursie zostanie podany skład Sądu konkursowego, o którym jest mowa w § 8 ust. 3.
- Informacja o konkursie zostanie zamieszczona na stronie internetowej Województwa Małopolskiego oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków.
§ 4
SEKRETARIAT KONKURSU
- Dla prowadzenia prac organizacyjnych konkursu powołany zostaje Sekretariat konkursu, który prowadzony jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Krakowie, adres: plac Szczepański 6, 31-011 Kraków.
- Zgłoszenia konkursowe należy dostarczyć do siedziby Sekretariatu konkursu z dopiskiem: „Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza”.
§ 5
UCZESTNICTWO W KONKURSIE
- W konkursie uczestniczą projektanci lub zespoły projektantów oraz inwestorzy obiektów architektonicznych, którzy zgłaszani są do konkursu przez:
- architektów,
- biura i pracownie architektoniczne,
- stowarzyszenia i izby architektów,
- inwestorów,
- instytucje i organizacje realizujące zadania statutowe w sektorze kultury i ochrony krajobrazu kulturowego,
- organy administracji publicznej.
- Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu konkursu.
§ 6
ZGŁOSZENIE KONKURSOWE
- Zgłoszenie konkursowe zawiera kartę zgłoszenia konkursowego stanowiącą załącznik do niniejszego Regulaminu oraz:
- dokumentację fotograficzną zrealizowanego obiektu architektonicznego lub zespołu obiektów zawierającą co najmniej pięć najbardziej charakterystycznych ujęć bryły i detalu obiektu lub zespołu obiektów (wymiary dłuższego boku ok. 30 cm, format jpg lub tiff, rozdzielczość min. 300 dpi),
- rysunkowe przedstawienie struktury przestrzennej obiektu architektonicznego lub zespołu obiektów i jego usytuowanie z uwzględnieniem kontekstu miejsca (format pdf),
- krótką charakterystykę obiektu architektonicznego lub zespołu obiektów (max. 2,5 tys. znaków ze spacjami, format doc).
- Załączniki, o których mowa w ust. 1 pkt. 1)-3) należy dostarczyć w 2 egzemplarzach papierowych formatu A3 oraz w postaci nośnika CD lub DVD z zapisaną formą cyfrową.
- Liczba zgłoszeń konkursowych składanych przez jednego wnioskodawcę nie jest ograniczona.
§ 7
MIEJSCE I TERMIN SKŁADANIA ZGŁOSZEŃ KONKURSOWYCH
- Zgłoszenia konkursowe składa się osobiście lub za pośrednictwem poczty (decyduje data doręczenia) – w Sekretariacie konkursu w terminie do ostatniego dnia czerwca w roku, w którym konkurs jest ogłaszany, w godzinach pracy Sekretariatu konkursu.
- Zgłoszenia dostarczone za pośrednictwem poczty lub przesyłki kurierskiej uznane zostaną za dostarczone w terminie, jeśli znajdą się w Sekretariacie konkursu i zostaną tam przyjęte najpóźniej w ostatnim dniu czerwca w roku, w którym konkurs jest ogłaszany, w godzinach pracy Sekretariatu konkursu.
§ 8
REGULAMIN SĄDU KONKURSOWEGO
- Oceny zgłoszeń konkursowych dokonuje Sąd konkursowy, na posiedzeniu zorganizowanym w siedzibie Sekretariatu konkursu.
- Sąd konkursowy jest powoływany przez Zarząd Województwa Małopolskiego.
- W skład Sądu konkursowego wchodzi nie mniej niż 7 i nie więcej niż 9 członków wybranych przez Zarząd Województwa Małopolskiego, będących przedstawicielami Województwa Małopolskiego, środowisk architektów i urbanistów, środowisk naukowych, przedsiębiorców, krytyków architektury i publicystów oraz Sekretarz bez prawa głosu, przy czym w skład Sądu konkursowego wchodzi nie mniej niż 4 i nie więcej niż 6 przedstawicieli środowisk architektów i urbanistów oraz środowisk naukowych.
- Pracami Sądu konkursowego kieruje Przewodniczący, wybrany na pierwszym posiedzeniu Sądu konkursowego.
- Sąd konkursowy po dokonaniu oceny zgłoszeń konkursowych wyłoni projektantów lub zespoły projektantów oraz inwestorów najlepszych realizacji architektonicznych, nominowanych do Nagrody w kategoriach, o których mowa § 2 ust. 1.
- Sąd konkursowy dokonuje oceny zgłoszeń konkursowych kierując się niżej podanymi kryteriami:
- nowatorstwo rozwiązań architektonicznych i estetycznych,
- oryginalność projektu,
- wykreowanie wartościowych wzorców architektonicznych,
- oddziaływanie w krajobrazie kulturowym zgodnie z zasadą ładu przestrzennego,
- zastosowanie materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych adekwatnych do miejsca,
- twórcze nawiązanie do reprezentatywnych cech zabudowy regionalnej.
- Sąd konkursowy, w liczbie co najmniej 3 członków, może dokonać wizji lokalnej realizacji architektonicznych, opracowując materiał informacyjny dla członków Sądu konkursowego.
- Sąd konkursowy podejmuje decyzje na posiedzeniu w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów. Dla podjęcia uchwały wymagana jest obecność minimum 5 członków Sądu konkursowego. W razie równego podziału głosów decyduje głos Przewodniczącego.
- Udział w Sądzie konkursowym jest honorowy.
- Zgłoszenia konkursowe niespełniające warunków konkursu nie będą oceniane przez Sąd konkursowy.
- Zgłoszenie konkursowe pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:
- złożenia po terminie,
- wycofania przez wnioskodawcę,
- rezygnacji projektanta lub właściciela,
- braków formalnych.
§ 9
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
- Rozstrzygnięcie konkursu zostanie dokonane stosowną uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego na podstawie oceny i nominacji dokonanej przez Sąd konkursowy.
- Rozstrzygnięcie konkursu zostanie zamieszczone na stronie internetowej Województwa Małopolskiego oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków.
- Organizator unieważni konkurs, jeżeli:
- nie wpłynie żadne ważne zgłoszenie konkursowe,
- Sąd konkursowy stwierdzi, że żadne ze zgłoszeń konkursowych nie spełnia wymagań określonych w niniejszym Regulaminie.
§ 10
Wszelkie zmiany niniejszego Regulaminu wymagają dla swej ważności przyjęcia w trybie właściwym dla uchwalenia niniejszego Regulaminu.